Baterie Bidetowe

Baterie łazienkowe bidetowe

Występują w wersji stojącej oraz podtynkowej. Konstrukcja obu rodzajów tych baterii różni się znacząco względem siebie. W dziele tym omówimy oba rodzaje baterii.

 
bateria bidetowa stojąca
Bateria bidetowa stojąca Oras (fot. Oras)

Baterie bidetowe stojące

W pierwszej kolejności przybliżymy pierwszy rodzaj czyli baterię bidetową stojącą (zwaną też sztorcową). Bateria wyglądem bardzo przypomina baterię umywalkową jednak posiada jeden bardzo charakterystyczny szczegół. Zamiast standardowego zakończenia na wylewce, bateria bidetowa posiada zamontowany perlator na przegubie. Dzięki czemu strumień wody można kierować zależnie od swoich potrzeb. Przed przystąpieniem do montażu musimy się upewnić, że bidet ma wykonany specjalny otwór na baterię bidetową – jeśli taką zdecydujemy się zamontować. Specyfika, zasady montażu oraz konstrukcja baterii bidetowej jest taka sama jak baterii umywalkowej. Korpus jest wykonany z mosiądzu pokryty najczęściej warstwą chromu lub pomalowany proszkowo jeśli decydujemy się na inny kolor. W zależności czy jest to bateria jedno czy dwuuchwytowa, wewnątrz baterii znajduje się głowica mieszaczowa lub głowice ceramiczne. Za pomocą pokręteł w baterii lub mieszacza (w przypadku baterii jednouchwytowej) regulujemy natężenie i temperaturę wody. Bateria jest zasilana wężykami które mocuje się do zaworów kątowych mocowanych w ścianie. Wężyki podobnie jak przy bateriach umywalkowych standardowo posiadają przyłącze 3/8”xM10 i długość około 40 cm. Natomiast jeśli zajdzie potrzeba możemy kupić wężyki o innej długości w zależności od naszych potrzeb. W zestawie z baterią znajdziemy też zestaw mocujący.
 
W zestawie z baterią producenci dodają często korek automatyczny odpływowy. Przełącznik do korka regulowany jest prętem, który przechodzi przez korpus baterii w jej tylnej części. Oczywiście korek można zastąpić popularnym ostatnio klik-klakiem dostępnym o większości producentów.
 
Baterie łazienkowe bidetowe stojące występują na rynku w wielu modelach i palecie kolorów.  Coraz większa popularnością cieszą się baterie bidetowe czarne, których w ostatnim czasie pojawiło się sporo na naszym rynku. Kilku producentów oferuje również baterie w kolorze antycznego mosiądzu, miedziane oraz pozłacane. Jeśli chodzi o wzory modeli również jest z czego wybierać. Znajdziemy modele nadające się do stylu nowoczesnego, retro oraz oczywiście te klasyczne. Nie brakuje też kształtów „kanciastych” i prostopadłościennych.
 
bateria łazienkowa bidetowa
Bateria bidetowa stojąca firmy Invena (fot. Invena)

Baterie bidetowe podtynkowe

Innym rodzajem są baterie bidetowe podtynkowe. Mechanizm działania i sposób montażu znacząco odbiera od tego jaki jest w baterii stojącej. Sercem baterii jest tutaj mieszacz, który montowany jest za płytkami czyli niewidocznej dla użytkownika części łazienki. Od strony widocznej dostępne jest tylko pokrętło otwierające, zamykające i regulujące natężenie i temperaturę wody. Pokrętło otoczone jest swego rodzaju rozetą (osłoną) ochronną która ma na celu również zakamuflować otwór w płytkach. Zamiast standardowej wylewki jak w przypadku baterii umywalkowej lub prysznicowej jest wąż prysznicowy z rączką bidetową zwaną potocznie bidettą. Może być on przymocowany do oddzielnego uchwytu przymocowanego do ściany lub do samej baterii tworząc całość. Jest to idealne rozwiązanie dla małych łazienek, gdzie nie ma miejsca i możliwości przymocowania osobno tych dwóch elementów.
 
bateria bidetowa podtynkowa
Bateria bidetowa podtynkowa firmy Grohe (fot. Grohe)
 
Z punktu widzenia użytkownika baterie bidetowe podtynkowe są bardziej funkcjonalne. Rączka bidetowa z wężem zapewnia większą elastyczność i swobodę. Również od strony wizualnej takie rozwiązanie jest ładniejsze.
 
Rozbieżność cenowa baterii bidetowych jest bardzo duża podobnie jak innych baterii dostępnych na rynku. Ceny zaczynają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Zanim zdecydujemy się na zakup pamiętajmy aby kierować się nie tylko ceną ale też jakością wykonania i praktycznością.
Copyright ©2019 Baterie Łazienkowe, All Rights Reserved.