Baterie Prysznicowe

Baterie łazienkowe prysznicowe

Występują zawsze w wersji ściennej. Montuje się ja za pomocą mimośrodów (krzywek) do „oczek” ciepłej i zimnej wody wyprowadzonych z instalacji. Przy montażu baterii prysznicowych należy pamiętać aby uszczelnić kwinty mimośrodów oraz założyć maskownice na otwory w płytkach czyli rozety. Pamiętajmy również o wypoziomowaniu baterii w celach nie tylko wizualnych ale również praktycznych np. przy późniejszym montażu deszczownicy. Innym rodzajem baterii prysznicowej są baterii podtynkowe ale o tym w dalszej części.

Baterie Prysznicowe

Podobnie jak w przypadku innych baterii łazienkowych, baterie prysznicowe występują jako jednouchwytowe oraz dwuuchwytowe. Jaki rodzaj zastosujemy zależy oczywiście od naszych upodobań. Różnice w działaniu obu mechanizmów opisaliśmy w dziale baterie łazienkowe umywalkowe natomiast przy bateriach prysznicowych skupimy się na innym rozwiązaniu coraz częściej stosowanym przy tych produktach. Chodzi o baterie termostatyczne, bowiem ze wszystkich baterii łazienkowych mechanizm ten jest najczęściej stosowany właśnie przy bateriach prysznicowych. Celem baterii prysznicowej termostatycznej jest utrzymanie temperatury wody na stałym poziomie. Za każdym razem kiedy odkręcimy wodę zawsze ma wypływać woda o tej samej temperaturze. Jest to szczególnie przydatne pod prysznicem ponieważ nikt nie lubi doświadczyć „zimnego prysznica” lub poparzenia zbyt gorącą wodą. Ustawienie odpowiedniej temperatury wody za pomocą pokręteł lub mieszacza zawsze chwilę trwa. Czas ten wydłuża się jeśli nie mamy w instalacji zastosowanej cyrkulacji ciepłej wody. Mechanizm baterii termostatycznej opiera się na takiej samej zasadzie jak działanie zaworów termostatycznych. Ciepła i zimna woda są mieszane w odpowiedniej proporcji w zależności od ustawień.
 
bateria prysznicowa
Bateria prysznicowa firmy Crosan - aranżacja (fot. Corsan)

Baterie prysznicowe są jednym z elementów całego zestawu tworzących cały prysznic. Są sprzedawane zazwyczaj osobno jako sama bateria lub jako cały komplet np. wraz z kolumną prysznicową. Bateria może występować w zestawie z:

 
- samym wężem prysznicowym i słuchawką, która może być zamocowana na uchwycie przykręconym do ściany.
- drążkiem prysznicowym do którego przymocowany jest uchwyt wraz z słuchawką. Przy tym rozwiązaniu można przesuwać słuchawkę regulując wysokość natrysku.
- deszczownicą która posiada talerz natryskowy w górnej części oraz dodatkowo wąż z słuchawką przymocowany do kolumny.
 
Deszczownice i drążki posiadają często dodatkowe półki na przybory łazienkowe lub mydelniczki. Jest to jednak oddzielny i dość obszerny temat.
 
bateria prysznicowa
Bateria prysznicowa (fot. Corsan)

Baterie prysznicowe podtynkowe

W ostatnich latach bardzo popularne stają się baterie prysznicowe podtynkowe. Decydując się na takie rozwiązanie, musimy zaplanować to wcześniej ponieważ główny mechanizm zastosowany w baterii jest ukryty pod płytkami. Bateria taka wygląda bardzo estetycznie. Jedyne części, które są widoczne to przełącznik i pokrętło do uruchamiania i regulacji prysznica oraz deszczownica zamontowana w górnej części ściany. Element mieszający oraz system rurek ukryty jest w ścianie. Ponieważ baterie to są bardziej rozbudowane jeśli chodzi o konstrukcję to również ich cena jest wyższa od standardowych baterii prysznicowych. Jeśli zdecydujemy się na połączenie baterii podtynkowej która jednocześnie ma wbudowany termostat cena jeszcze podskoczy do góry. Rozwiązanie to jednak jest bardzo praktycznie.
 
Szczególną grupą baterii prysznicowychbaterie podtynkowe czasowe. Są to urządzenia rzadko montowane w domach czy mieszkaniach. Stosuje się je w miejscach publicznych np. na basenach. Baterie te mają wbudowany termostat i nie można regulować temperatury wody. Wbudowany zawór czasowy zwalnia dopływ wody tylko na ustawiony czas. Jest to nie tylko oszczędność wody ale również minimalna ingerencja użytkownika w użytkowanie baterii. Temat baterii stosowanych w miejscach publicznych będziemy przybliżać w oddzielnym dziale.
 
bateria prysznicowa podtynkowa
Bateria prysznicowa podtynkowa (fot. Corsan)
Copyright ©2019 Baterie Łazienkowe, All Rights Reserved.