Baterie Umywalkowe

Baterie łazienkowe umywalkowe

To najpopularniejszy rodzaj baterii łazienkowych ponieważ umywalka znajduje się w niemal każdej łazience. Baterie te mogą występować w trzech wariantach: jako baterie stojące, baterie ścienne oraz baterie podtynkowe.

Baterie umywalkowe stojące

Stosuje się najczęściej ze względu na obecne standardy budownictwa i systemu rozprowadzenia instalacji w mieszkaniach i domach. Instalacja która jest dostosowana do podłączenia baterii umywalkowej wyprowadzana jest spod posadzki do wysokości około 60 cm. To tutaj umieszcza się tak zwane „kolana pod armaturę” w które wkręca się zawory umywalkowe. Od tego momentu zaczyna się montaż elementów wchodzących w skład zestawu baterii umywalkowej. Mamy więc wężyki najczęściej o długości 40 cm i rozmiarze 3/8”xM10. Wężyk z od strony gwintu 3/8” podłączamy do zaworu. Natomiast mały gwint M10 umieszczamy w baterii umywalkowej. Umywalka na której montowana jest bateria musi mieć specjalny otwór przez który przeprowadzane są wężyki elastyczne. Aby bateria była stabilnie przytwierdzona do umywalki, od spodu mocujemy ją specjalnym zestawem montażowym z uszczelką za pomocą gwintowanej śruby. Bateria umywalkowa musi być nie tylko stabilna ale również przez otwór w umywalce nie może przeciekać woda.
 
bateria łazienkowa umywalkowa
Bateria umywalkowa (fot. Invena)
 
Baterie umywalkowe stojące mogą występować jako jednouchwytowe oraz dwuuchwytowe. Te pierwsze mają wbudowaną głowicę mieszaczową, którą reguluje się wajchą przymocowaną do baterii w prawo lub w lewo. W ten sposób ustawiamy temperaturę wody (manualnie). W przypadku baterii dwuuchwytowych głowica mieszaczowa jest zastąpiona dwiema głowicami ceramicznymi najczęściej na ćwierć obrotu.

Baterie umywalkowe ścienne

Montowane przy umywalkach to nieco starsze rozwiązanie. Należy pamiętać, że jeśli zamontujemy taki rodzaj baterii, należy dobrać umywalkę, która nie posiada otworu przystosowanego do montażu baterii. Do zestawu montażowego dołączone są tak zwane mimośrody zwane też potocznie krzywkami. Z jednej strony posiadają gwint ½” a z drugie ¾”. Mniejszym gwintem wkręcamy mimośród do instalacji wodnej a do większego przykręcamy baterię za pomocą nakrętki, która jest integralną częścią baterii. Przy montażu należy pamiętać o:
 
- uszczelnieniu mimośrodu pastą i pakułami lub taśmą teflonową
- nałożeniu rozety maskującej aby nie było widać otworu w płytce
- wypoziomowaniu baterii za pomocą mimośrodów
 
Baterie umywalkowe ścienne stosowane przy umywalkach mają tę zaletę, że można wymienić wylewkę na inną długość. Wylewka dołączona do zestawu może okazać się za krótka lub będzie za długa. Umywalek na rynku jest sporo więc czasem może zajść potrzeba wymiany wylewki.
 
Podobnie jak przy bateriach łazienkowych umywalkowych stojących, baterie ścienne mogą występować jako jednouchwytowe lub dwuuchwytowe. Różnicę pomiędzy dwoma wariantami zostały opisane powyżej. Warto jednak napomnieć, że przy bateriach umywalkowych ściennych częściej stosuje się modele dwuuchwytowe niż w bateriach stojących.
 
bateria umywalkowa ścienna
Bateria umywalkowa ścienna (fot. Invena)

Akcesoria do baterii łazienkowych umywalkowych

Na koniec warto napisać kilka słów o akcesoriach nie tylko do samej baterii ale też do umywalki. Często w zestawach z baterią znajduje się korek odpływowy zamykający odpływ, uruchamiany dźwignią. Rozwiązanie to jednak ma swoje wady. Często się psuje i jest niewygodne w montażu a później w użytkowaniu. Dlatego coraz częściej stosuje się korki zamykające typu klik-klak. Taki korek nie jest połączony w żaden sposób z baterią a jedynie z umywalką. Otwiera się go i zamyka poprzez wciśnięcie grzybka.
 
Bardzo ważnym elementem przy baterii jest perlator. Jest to część wymienna która po jakimś czasie może się zakamienić lub w przypadku perlatora metalowego zardzewieć. Przy zakupie baterii warto więc zwrócić uwagę aby perlator wykonany był z tworzywa. Będzie on miał większą żywotność. Istotne znaczenie ma też przepływ perlatora. Więcej na ten temat można poczytać na stronie oszczędność wody.
 
korek umywalkowy klik-klak
Korek umywalkowy klik-klak (fot. Invena)
Copyright ©2019 Baterie Łazienkowe, All Rights Reserved.