Baterie Wannowe

Baterie łazienkowe wannowe

Mogą występować w wersji ściennej oraz stojącej. Charakterystycznym elementem baterii łazienkowej wannowej jest wylewka z przełącznikiem. Przełącznik ma na celu zmianę przepływu strumienia wody na wylewkę lub wąż prysznicowy. W przypadku baterii wannowych ściennych sam korpus mocujemy do wyjścia ciepłej i zimnej wody w ścianie za pomocą mimośrodów. Jak w przypadku innych baterii ściennych musimy pamiętać o uszczelnieniu gwintów mimośrodów oraz mocowaniu rozetek maskujących.

Baterie wannowe ścienne

Baterie łazienkowe wannowe ścienne mogą występować jako podtynkowe. Zasada montażu i działania takiej baterii jest taka sama jak przy bateriach podtynkowych umywalkowych czy natryskowych. Trzeba jednak pamiętać o tym aby wylewka wystająca ze ściany miała odpowiednią długość i wystawała nad wannę.
 
bateria wannowa ścienna
Bateria wannowa ścienna firmy Invena (fot. Invena)

Baterie wannowe stojące

Dzielą się na dwuotworowe oraz trzyotworowe. Te pierwsze to baterie które obecnie montuje się coraz rzadziej. Stawia się je na wannie, która posiada nawiercone otwory natomiast sama konstrukcja takich baterii jest taka sama jak ściennych. Różnica jest taka, że bateria stojąca ma odejścia w dół. Warto napomnieć, że każdą baterię wannową ścienną można przerobić na stojącą za pomocą specjalnych kolan.
 
Coraz częściej stosuje się baterie wannowe trzyotworowe. Można powiedzieć, że jest to odpowiednik baterii podtynkowych ponieważ cały mechanizm jest ukryty. W tym przypadku pod wanną. Dlaczego trzy otwory? Pierwszy jest pod przełącznik do odkręcania i ustawiania temperatury wody, drugi na wylewkę a trzeci na słuchawkę prysznicową. To sprytne rozwiązanie jest bardzo wygodne w użytkowaniu i wygląda estetycznie. Wylewki w takiej baterii mogą mieć nietypowe kształty np. w formie wodospadu lub kaskady. Jednak nie w każdym miejscu jest możliwość montażu takiej baterii. Przede wszystkim potrzeba więcej miejsca na umieszczenie całego mechanizmu. Po drugie wanna musi być dostosowana do montażu takiej baterii. Cenowo baterie wannowe trzyotworowe są droższe od standardowych ze względu na więcej elementów i bardziej rozbudowaną konstrukcję.
 
bateria wannowa 3 otworowa
Bateria wannowa 3-otworowa Grohe (fot. Grohe)

Nowością w bateriach wannowych są baterie ze składaną wylewką. Jest to ciekawe rozwiązanie, które może być również stosowane pod prysznicem. Wylewka w takiej baterii umieszczona jest pod głównym korpusem aby nie zawadzała i w takim umieszczaniu wygląda bardziej na baterię prysznicową. W razie potrzeby możemy ją wysunąć i mamy standardową baterię wannową.

Baterie wannowe mogą oczywiście występować jako baterie wannowe termostatyczne. Charakterystykę działania termostatu w baterii opisaliśmy w dziale poświęconym baterii łazienkowej prysznicowej natomiast w przypadku baterii wannowych rozwiązanie to jest rzadziej stosowane.

Akcesoria do baterii wannowych

Baterie wannowe posiadają perlator zamontowany w wylewce chociaż tak naprawdę jego zastosowanie nie ma większego sensu. Wyjątek może stanowić mycie pod bieżącą wodą, jednak korzystanie z wanny opiera się zazwyczaj na jej napełnianiu.
 
W zestawie z baterią często znajdziemy wąż prysznicowy oraz słuchawkę. Zwłaszcza jeśli bateria posiada odejście na wąż przy widełkach – wtedy całość powinna być dopasowana i skompletowana. Nie zawsze tak jest w przypadku baterii wannowych, które mają odejście przy wylewce.

Baterie wannowe wolnostojące

Szczególną odmianą baterii wannowych są baterie do wanien wolnostojących. Montuje się je na specjalnych chromowanych rurkach, podłączonych do instalacji w posadzce. Sama bateria mocowana jest na odpowiedniej wysokości tak aby wylewka wysunięta była nad samą wanną. Łazienki, które mają w swojej aranżacji wannę wolnostojącą oraz baterię wannową dostosowaną do tego typu wanny, wyglądają wyjątkowo. Trzeba mieć jednak na uwadze, że koszt takiego zestawu jest kilkukrotnie wyższe niż standardowej baterii z klasyczną wanną.
 
bateria wannowa wolnostojąca
Bateria wannowa wolnostojąca Crosan (fot. Corsan)
Copyright ©2019 Baterie Łazienkowe, All Rights Reserved.